Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 20215 min read

Quick View

Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021

Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021
Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021

କ୍ଷୁଦ୍ର-ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକ, ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ବେକାର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଆୟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ F & ARD ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍ 1080 ନଂ ବିକାଶ କରିବ | ସବସିଡି ସହାୟତା ସହିତ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର |

biofloc fish farming subsidy in odisha, nfdb biofloc subsidy scheme 2020, biofloc fish farming in odisha contact number, odisha fish farming scheme 2020, biofloc fish farming project report, biofloc fish farming government subsidy, odisha fishery schemes 2020 biofloc fish farming in bhubaneswar

ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକ technology ଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀରେ ଜଳଚର ବିକାଶ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବାୟୋଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ ଫିସ୍ ଫାର୍ମିଂ ସ୍କିମ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଉଦ୍ୟୋଗୀ, ବେରୋଜଗାର ଯୁବକ ଏବଂ ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ସହାୟତା ଯୋଗାଇବ | ଏହି ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଜଳଚର ସହିତ ଯୋଡିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ (COVID 19), ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର ମଧ୍ୟରେ ବେକାରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଯୁବକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ପାଇବେ | ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବାୟୋଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ ମାଛ ଚାଷ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ fardodisha.gov.in ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ | ଆଗ୍ରହୀ କୃଷକ (ବ grow ଼ୁଥିବା ଟ୍ୟାଙ୍କ, ନର୍ସରୀ ଏବଂ ବିହନ ଟ୍ୟାଙ୍କ), ମାଛ ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ହ୍ୟାଚେରୀ ଅପରେଟର, ବେସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗୀ, ବେକାର ଯୁବକ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ |

(Biofloc Fish Farming Application Form Odisha 2021 bellow,ବାୟୋଫ୍ଲୋକ ମାଛ ଚାଷ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଓଡିଶା 2021 ତଳକୁ ଅଛି)

ବାୟୋଫ୍ଲୋକ ମାଛ ଚାଷ ଲାଭଦାୟକ କି(Is Biofloc fish farming profitable)?

ବାୟୋଫ୍ଲୋକ ହେଉଛି ମାଛ ଚାଷର ଏକ ଲାଭଦାୟକ ପଦ୍ଧତି | … ଏହା ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ଉପାୟ ଯେଉଁଥିରେ ଆମୋନିୟା, ନାଇଟ୍ରେଟ୍, ଏବଂ ନାଇଟ୍ରାଇଟ୍ ଭଳି ମାଛ ପାଇଁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଫିଡରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ | ଏହି କ que ଶଳର ନୀତି ହେଉଛି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପୁନ y ବ୍ୟବହାର କରିବା

ବାୟୋଫ୍ଲୋକରେ କେଉଁ ମାଛ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ(Which fish can be grown in Biofloc)?

ବାରକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବାୟୋଫ୍ଲୋକ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ମାଛ ଚାଷର ଚାବି ହେଉଛି ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଧ patience ର୍ଯ୍ୟ। ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ବ୍ୟତୀତ, ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ କ୍ୟାଟଫିସ୍, ତିଲାପିଆ, କାର୍ପ ଏବଂ ପୋମ୍ଫ୍ରେଟ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ ବାୟୋଫ୍ଲକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ବ୍ୟାପକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି |

ମାଛ ଚାଷରୁ ମୁଁ କେତେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବି(How much I can earn from fish farming)?

1.75 ଲକ୍ଷ ବାର୍ଷିକଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ଦ୍ୱାରା 25K ହାରାହାରି ସେ ବାର୍ଷିକ 25,000 ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଏଥିରୁ 1.75 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି |

(Which fish grows the fastest)?

ଏଗୁଡିକର ଦ୍ରୁତତମ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି କ୍ୟାଟଫିସ୍, ତିଲାପିଆ ଏବଂ କାର୍ପ | ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭଲ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଭଲ ପରିବେଶ ଅବସ୍ଥାରେ ବ raised ଼ିଲେ ଶୀଘ୍ର ବ grow ନ୍ତି | ମଧୁର ଜଳ ପୋଖରୀରେ ତିଲାପିଆ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ |

For More Information  Click here

-: GOVERNMENT OF ODISHA :-

FISHERIES & ANIMAL RESOURCES DEVELOPMENT DEPARTMENT

Scheme: 2020-21 ବର୍ଷରେ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରିଚୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଘୋର ଜଳଚର ପ୍ରଚାର |

AIM:

  • ତୀବ୍ର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଏବଂ ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଆଧାରିତ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ଜଳ ଏବଂ ଜମିର ମ natural ଳିକ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ବ୍ୟବହାରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ନକରି ସୀମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘୋର ମାଛ / ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା |
  • କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମି ଧାରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି (150-200 ବର୍ଗ ମିଟର ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର) ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ କିମ୍ବା କୂଅ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବେ |
  • ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟି ଆୟ ଏବଂ ଜୀବିକା ସହାୟତା ପାଇଁ COVID-19 କାରଣରୁ ପ୍ରଭାବିତ ପ୍ରବାସୀ କୃଷକଙ୍କ ସମେତ ମତ୍ସ୍ୟ କୃଷକ / ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |
  • 1080 ନଂ 2020-21 ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସବସିଡି ସହାୟତା ସହିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ବିକଶିତ ହେବ |

SCHEME OBJECTIVE(ସ୍କିମ୍ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ) :

  • ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ଛୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ ଘୋର ମାଛ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା |
  • କ୍ଷୁଦ୍ର-ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକ, ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ବେକାର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଆୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା |

SCHEME OUTLAY & SUBSIDY(ସ୍କିମ୍ ଆଉଟ୍ଲେ ଏବଂ ସବସିଡି) :

  • ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୋଟ ଆଉଟଲେ R.s 310 ଲକ୍ଷ
  • 2 ଟ୍ୟାଙ୍କର ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ – 1.50 ଲକ୍ଷ, 4 ଟ୍ୟାଙ୍କ – 3.00 ଲକ୍ଷ ଏବଂ 6 ଟ୍ୟାଙ୍କ – 4.00 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜେନେରାଲଙ୍କୁ 40% ସବସିଡି ସହାୟତା ଏବଂ SC / ST କୁ 60% ସହାୟତା ପାଇଁ | / ମହିଳା ହିତାଧିକାରୀ | ସବସିଡି ସହାୟତା କେବଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଏଥିରେ କ oper ଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ |

ELIGIBILITY CRITERIA(ଯୋଗ୍ୟତା କ୍ରାଇଟେରିଆ) : 

  • ଆଗ୍ରହୀ ମଧୁର ଜଳ ମାଛ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଜଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି କୃଷକ (ବ grow ଼ୁଥିବା ଟ୍ୟାଙ୍କ, ନର୍ସରୀ ଏବଂ ବିହନ ଟାଙ୍କି); ମାଛ ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ହ୍ୟାଚେରୀ ଅପରେଟର; ବେସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |
  • ବେରୋଜଗାର ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ |
  • ଯେହେତୁ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଚାଷରେ ଅଗ୍ରୀମ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଜଡିତ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୟୁନିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଉପରେ ବିଶେଷ ତାଲିମ ନେବାକୁ ପଡିବ |
  • PVC / tarpaulin ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ଡ୍ରେନେଜ୍ ଏବଂ ଏରେସନ ୟୁନିଟ୍ ସହିତ ଏକ ସେଡ୍ ଭିତରେ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ବ୍ୟାକ୍ ଏଣ୍ଡ୍ ସହାୟତା ଆକାରରେ ଏହି ସହାୟତା ହେବ |
  • ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ରାକିସ୍ ୱାଟର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଫାର୍ମ / ନର୍ସରୀ ଏବଂ ବିହନ ଟାଙ୍କି / ହ୍ୟାଚେରୀ ହିତାଧିକାରୀମାନେ କୋଷ୍ଟାଲ୍ ଆକ୍ୱାକଲଚର ପ୍ରାଧିକରଣରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଥିବେ |
  • ସର୍ବନିମ୍ନ 2 ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ 6 ଟ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଉପରୋକ୍ତ ବର୍ଗର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସହାୟତା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

ନାଗରିକ ସବମିଟ୍ ଆବେଦନ ସହିତ ଜଡିତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ:                                                  

  • ଏହି ଯୋଜନା ବିଭାଗୀୟ ୱେବସାଇଟ୍, ଖବରକାଗଜ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାର କାନ୍ଥ ପୋଷ୍ଟର ଏବଂ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ଲକ ମତ୍ସ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯିବ। ମତ୍ସ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହି ଯୋଜନାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରିବେ।
  • ଆଗ୍ରହୀ କୃଷକ (ବ grow ଼ୁଥିବା ଟ୍ୟାଙ୍କ, ନର୍ସରୀ ଏବଂ ବିହନ ଟାଙ୍କି); ମାଛ ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ହ୍ୟାଚେରୀ ଅପରେଟର; ବେସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗୀ; ବେକାର ଯୁବକମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଆବେଦନ କରିବେ | Annexure-I.
  • ନିମ୍ନଲିଖିତ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ପୂରଣ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଫର୍ମଗୁଡିକ ହାର୍ଡ କପି କିମ୍ବା ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମତ୍ସ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରାଯିବା ଉଚିତ | ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଇ-ମେଲ: info.crytonic@gmail.com ମାଧ୍ୟମରେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ, ଓଡିଶା, କଟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟରେ ଅନଲାଇନରେ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ |
    • Identification Proof (Aadhaar Card)
    • Land Document (Photocopy)
    • If Bank loan, Consent Letter from Bank
    • Bank A/C No. with IFS Code for DBT (Photocopy)

Subsidy ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା :       

  • ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ଜିଲ୍ଲା ମତ୍ସ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱଚ୍ଛ manner ଙ୍ଗରେ କରାଯିବ।
  • ଆବେଦନ ଦାଖଲ ସମୟରେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ସହିତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପରିଚୟ କରାଯିବ | ଏକାଧିକ ଲାଭ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ DFO ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆଧାର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଜମି ରେକର୍ଡ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ |
  • ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ମହିଳା SHG, ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ବେକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |
  • ଯାଞ୍ଚ ପରେ, DFO ଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକ ସାଇଟ୍ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ AFO ଗୁଡ଼ିକୁ ଆବେଦନଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ପଠାଇବେ |
  • ହିତାଧିକାରୀ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ସହିତ ସାଇଟ୍ / ମାଛ ଫାର୍ମର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜିଓ-ଟ୍ୟାଗ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ AFO ଦ୍ prepared ାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ DFO ରେ ଦାଖଲ ହେବ | AFO ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ proposed ାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂତନ ଅଟେ।
  • ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତାଧିକାରୀ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ତାଲିମ ନେବା ପାଇଁ ନିଜ ସମେତ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବେ ଏବଂ ତାଲିକା (ପ୍ରଶିକ୍ଷକ) DFO ରେ ଦାଖଲ ହେବ |
  • ଏହିପରି ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ତାଲିକା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୋ ଆଗରେ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ DFO ଦ୍ F ାରା ମତ୍ସ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟକୁ ଦାଖଲ କରାଯିବ |
  • ମତ୍ସ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଜୋନାଲ ସ୍ତରରେ DFO ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ତାଲିମ ଆୟୋଜନ କରିବ | (ବଜେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାର IEC ଉପାଦାନରୁ ତାଲିମର ମୂଲ୍ୟ ପୂରଣ ହେବ)
  • AFO ର ସମ୍ଭାବ୍ୟତା ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଫାର୍ମ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ DFO ଗୋ ଆଗରେ ଚିଠି ପ୍ରଦାନ କରିବ |
  • ଜିଲ୍ଲା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଅଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ loan ଣ ପାଇଁ ଲିଡ୍ ଜିଲ୍ଲା ପରିଚାଳକଙ୍କ ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟର 60% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଜିଲ୍ଲା ମତ୍ସ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ହିତାଧିକାରୀ ଜିଏସ୍ଟି ନମ୍ବର ଥିବା ପ୍ରକୃତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଫାର୍ମ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆଇଟମ୍ କ୍ରୟ କରିବେ | ସବସିଡି ରିଲିଜ୍ ପାଇଁ DFO ଦ୍ୱାରା କେବଳ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଜିଏସ୍ଟି ବିଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ |
  • ହିତାଧିକାରୀମାନେ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଫାର୍ମ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବେ ଏବଂ ମାଛ / ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ମଞ୍ଜି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବେ | ନୂତନ ସ୍ଥାପିତ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ମାଛ / ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ବିହନ ଷ୍ଟକ୍ କରିବା ପରେ ହିତାଧିକାରୀ ବ୍ୟାକ୍ ଶେଷ ସବସିଡି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ।
  • ୟୁନିଟ୍ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ହିତାଧିକାରୀ ସଂପୃକ୍ତ AFO କୁ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ କରିବେ |
  • ନିମ୍ନଲିଖିତ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଦଳ (DLIT) ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନର ମିଳିତ କ୍ଷେତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଏବଂ ରେକର୍ଡ ରଖିବେ |
    • ଜିଲ୍ଲା ମତ୍ସ୍ୟ ଅଧିକାରୀ
    • ବ୍ଲକର ସହକାରୀ ମତ୍ସ୍ୟ ଅଧିକାରୀ / SFTA / JFTA I / C
    • ପଞ୍ଚାୟତ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରୀ
  • କେବଳ ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଆଇଟମଗୁଡିକ (ତାରପାଲିନ୍ / ପିଭିସି / ପଲି ଲାଇନ୍ର୍ ସର୍କୁଲାର୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ଲୋଅର୍, ୱାଟର ପମ୍ପ, ଜେନସେଟ୍ ଏବଂ ସେଡ୍) ସେହି ଆଇଟମଗୁଡିକ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ଜିଏସ୍ଟି ବିଲ୍ ଦାଖଲ ପରେ ସବସିଡି ଅଧୀନରେ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |
  • ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକର ଜିଓ-ଟ୍ୟାଗଡ୍ ପୋଷ୍ଟ-ଇନଷ୍ଟଲେସନ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଦଳ (DLIT) ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଷ୍ଟକିଂ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ନିଆଯିବ |
  • ଜିଏସ୍ଟି ବିଲ୍ / ରସିଦଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ଯାଞ୍ଚ ପରେ DFO କେବଳ ବାୟୋ ଫ୍ଲୋ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକରେ ଯୋଗ୍ୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ DBT ମାଧ୍ୟମରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବ |

ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ଯୋଗଦାନର ଉତ୍ସ :       

  • ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା
  • ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ 30 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ 2020-21 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ପାଇଁ 1080 ବାୟୋ-ଫ୍ଲୋକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ 3100.00 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।
  • ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ପାଇଁ 40% ଏବଂ SC / ST / ମହିଳା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ 60% ସବସିଡି ଅନୁସରଣ କରାଯିବ |

ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ (Unit price):              

ଗୋଟିଏ ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ 2 ଟ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଏବଂ ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି |
Sl. No.ItemsNo. of UnitsTotal Cost (Rs.)
1ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ: ଫ୍ରେମ୍, କଠିନ ବେସ୍, ଡ୍ରେନ୍ ପାଇପ୍ ଏବଂ ଫିସ୍ ନେଟ୍ କଭରିଙ୍ଗ୍ ସହିତ PVC / Tarpaulin / Polyliner Tank (4m। Dia X 1.3m। ଗଭୀରତା ଟ୍ୟାଙ୍କ = 12,500 ଲିଟର କ୍ଷମତା) ଦୁଇଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ |240,000
2ବ Electric ଦ୍ୟୁତିକ ଜଳ ପମ୍ପ (0.5 HP)14,000
3ରିଙ୍ଗ୍ ବ୍ଲୋଅର୍ / ହାଇ ପ୍ରେସର ଏୟାର ପମ୍ପ (100-120 ୱାଟ, ସିଙ୍ଗଲ୍ ଫେଜ୍ ଏସି) 2 ନମ୍ବର | ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲୋଭର 24 X 7 ଚାଲିବ |220,000
4ବ Elect ଦ୍ୟୁତିକ ଓଜନ ସନ୍ତୁଳନ |11,000
5ଇନଭର୍ଟର (1100 VA) ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ (150 ଆହା) କିମ୍ବା ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଜେନସେଟ୍ (1 କିଲୋ ୱାଟ) ସହିତ UPS ୟୁନିଟ୍ |125,000
62 ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ (ଗ୍ରୀ ଛାୟା ଜାଲରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ GI ଫ୍ରେମ୍) / ଚଟାଣ କ୍ଷେତ୍ର: 50 ମି 2 (ଦ m ର୍ଘ୍ୟ x 5 ମିଟର ଓସାର) / ଉଚ୍ଚତା: 3 ମି।160,000
 GRAND TOTAL 1,50,000
  • Unit cost for Bio-floc Technology for

Fish Farming in 4 tanks as one unit                                         Rs.3.00 lakh

  • Unit cost for Bio-floc Technology for

Fish Farming in 6 tanks as one unit   :      Rs.4.00 lakh (DBT ମାଧ୍ୟମରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା |)

  • Financial assistance @ 40% for general category & 60% for SC/ ST & Women beneficiary through DBT.
  • Sl.No.2 ରୁ 6 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ବ al କଳ୍ପିକ ଅଟେ | ତଥାପି, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ Sl.No.1 ରେ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ |

ବିଭାଗରୁ ସହାୟତା         

  • ଆଞ୍ଚଳିକ / ଜିଲ୍ଲା / ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ କୃଷକଙ୍କ ତାଲିମ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ |
  • ଫସଲର ସଫଳ ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭାଗ ଯୋଜନାର ବ technical ଷୟିକ ସହାୟତା ଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୋଗାଇବ |
  • ବ୍ଲକର ସଂପୃକ୍ତ AFO କୃଷକମାନଙ୍କୁ କ୍ଷେତରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବ ଏବଂ ବାୟୋ-ଫ୍ଲକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ଏବଂ ପିସ୍କିକଲଚର ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ technical ଷୟିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ |
  • ମାଛର ମାର୍କେଟିଂରେ ସହାୟତା |

                                                                                                                          OUTPUT:          

  • ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ |
  • 540 ବେକାର ଯୁବକ / ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ସହାୟତା |
  • 300 କିଲୋଗ୍ରାମର ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି / BFT ରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ |

DOCUMENTS ଆବଶ୍ୟକ :

  • Identification Proof (Aadhaar Card)
  • Land Document (Photocopy)
  • If Bank Loan, consent letter from Bank
  • Bank A/C No. with IFS Code for DBT (Photocopy)
  • Self-declaration.                                                                                                        

 2020-21 ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାୟୋଫ୍ଲୋକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ-ୱାଇଜ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ | :

Sl.No.Name of the DistrictTarget (No. of Bio-floc Tanks)
01Cuttack144
02Jajpur12
03Jagatsinghpur60
04Kendrapada60
05Puri18
06Khordha136
07Nayagarh60
08Balasore60
09Bhadrak40
10Mayurbhanj60
11Keonjhar20
12Sundargarh20
13Angul20
14Dhenkanal60
15Deogarh20
16Sambalpur40
17Bargarh20
18Jharsuguda10
19Bolangir16
20Sonepur16
21Boudh16
22Ganjam50
23Gajapati30
24Kandhamal16
25Koraput16
26Malkangiri20
27Nawarangpur10
28Kalahandi10
29Rayagada10
30Nuapada10
TOTAL 1080

Biofloc Fish Farming Application Form Odisha 2021

Full Document in English here

Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021,Biofloc Fish Farming project and subsidy Odisha 2021

  • Post author:
  • Post category:Biofloc
  • Reading time:5 mins read

This Post Has 3 Comments

Leave a Reply